Pranie

ČO ROBIŤ, AK VAŠE ČERSTVO VYPRATÉ PRÁDLO ZAPÁCHA ZATUCHLINOU?

voňavé prádlo - rady a tipy

Príčinou tohto neželaného javu je na počudovanie naše ekologické správanie a šetrenie nákladov v domácnosti. Mnohí z nás si zvykli prať pri čo najnižších teplotách a na programe s úsporou spotreby vody. Z práčky sa pri takomto spôsobe nevypláchnu všetky nečistoty, zachytené po všetkých kútoch v okolí bubna, odtokových potrubí a filtra. Sú to rôzne nite, vlasy, chlpy, prach. Tie zostanú v práčke, kde vďaka vlhkému prostrediu začnú takmer okamžite hniť. Navyše nízke teploty počas pracieho procesu nerozpustia rôzne tuky a mastnoty a tie sa uvoľňujú aj so zachytenými nečistotami nárazovo. Preto niektoré várky prádla môžu zapáchať a iné nie. Ak napríklad periete tmavé veci na 40°C a hneď potom dáte bielizeň na 60 – 90°C, môžete si byť takmer istí, že kým vám tmavé prádlo bude ešte ako tak voňať, bielizeň už nie. Tuk sa pri vyšších teplotách rozpustí a skôr budete cítiť zápach zatuchliny, ako vôňu hoci aj najdrahšej aviváže. 
Medzi ďalšie možné príčiny patrí tiež používanie pracích gélov. Niektoré totiž pri styku so studenou vodou počas splachovania do bubna práčky zmenia konzistenciu a zanesú, prípadne zapchajú úzke miesta určené na prietok gélu. Podobný efekt majú aj lacné a nekvalitné aviváže.

 

Prvá pomoc


Vyčistite dôkladne nielen filter, ale aj jeho okolie a pokiaľ to ide, vyberte aj usadeniny z priestoru za ním. Pravidelne – aspoň raz za tri týždne perte na vysokej teplote aj s dlhším pracím programom. 90°C napríklad ručníkom neublíži a vás určite neprivedie na mizinu. Pravidelne čistite nádobky na prací prášok a aviváž.
Ak problémy pretrvávajú vyskúšajte zaručený recept. Pustite naprázdno program na 90°C a miesto prášku na pranie nalejte do práčky celú fľašu octu. Je to prírodná dezinfekcia, ktorá navyše uvoľňuje prípadné vápenaté usadeniny nielen v okolí bubna, ale aj v miestach prietoku a odtoku vody. Ocot však môžete v malom množstve pridať do každého prania. Zlikviduje usadeniny a prádlo pritom vôbec nebude zapáchať.

 

Tipy a triky: 

Do prania tiež môžeme pridať sódu bikarbónu, ktorá spoľahlivo likviduje pachy, navyše bude bubon krásne lesklý a čistý. Podobný účinok má aj malé množstvo kyseliny citrónovej.
Prací prášok ani gél nemusíme umiestňovať do dávkovača na práčke, môžeme ho dať priamo do bubna. Nikdy však nie do zaplneného. Platí pravidlo - najprv prášok, potom prádlo. 
Apropo – vedeli ste, že v testoch sa aj tie najdrahšie tabletky a prípravky proti nečistotám či vodnému kameňu obišli najhoršie ? „Prírodné“ čistiace prostriedky nám teda ušetria nemalé množstvo peňazí a zároveň si príroda doslova vydýchne od agresívnych chemikálií.

AK PRIDÁTE DO PRANIA HRNČEK CITRÓNOVEJ ŠŤAVY,

biele prádlo bude nielen belšie, ale zmiznú i niektoré čerstvé škvrny - dokonca i od čučoriedok.
 

AK VÁM PRI PRANÍ RIFLE STRÁCAJÚ FARBU,

skúste ich pred praním namočiť do studenej vody, do ktorej ste pridali soľ (asi polievkovú lyžicu soli na 2 litre vody)
 

BIELIZEŇ NA VYVÁRANIE A ZÁCLONY BUDÚ SNEHOBIELE,

ak do hlavného prania pridáte balíček prášku do pečiva.
 

PRI PRANÍ FAREBNEJ BIELIZNE

prilievajte do prania trochu octu. Ak máte na farebnej bielizni fľak, skúste ju na noc namočiť do octového roztoku.
 

VODNÝ KAMEŇ V PRÁČKE

Na odstránenie vodného kameňa v práčke nemusíte používať drahé prostriedky. Stačí naliať do práčky raz za mesiac 1 liter octu a práčku nastaviť na program vyváranie
na 90 °C. Pozor – bez bielizne a bez prášku.