Rozvoj osobnosti

Bez ohľadu na to, ako to momentálne vidíš, najdôležitejšou osobou v tvojom živote budeš TY SÁM, nikto iný.

Mal by si sa teda podľa toho začať správať. Vyhýbať sa veciam, ktoré ti ubližujú, tým, ktoré ti nerobia radosť a na druhej strane robiť viac tie, ktoré ťa robia šťastným, také, vďaka ktorým sa cítiš nažive a rastieš.

Daj si preto tieto sľuby a trvaj na tom, že ich voči sebe dodržíš.

Opakuj po mne…:

1. „Budem akceptovať všetko to, čo som a tiež všetko to, čo nie som“

Musíš sa naučiť doceniť samého seba. Začať sa rešpektovať a začať sa milovať. Pretože, ak sa to nenaučíš ty, nemôžeš to čakať ani od druhých.

Preto buď sebavedomý. Začni si veriť. Nestrácaj zbytočne čas porovnávaním sa s druhými ľuďmi. Pretože tvoj jediný súper je ten človek, ktorého vídaš každé ráno v zrkadle. Od toho sa snaž byť lepší!

Každý máme svoje slabé miesta, rovnako ako aj tie silné. Preto sa nesnaž byť dokonalý. Dokonalý byť ani nemôžeš. Môžeš byť iba lepší, ako si bol včera. O to sa usiluj.

No prv, ako sa do toho pustíš, pamätaj, že sa musíš naučiť rešpektovať všetko to, čím si, rovnako ako to, čím nie si. Iba tak dokážeš byť v živote úspešný a šťastný.

2. „Budem milý na druhých“

Nauč sa používať svoj mozog skôr, ako použiješ svoje ústa. Už beztak je tu kopec sprostých, nepríjemných a zakomplexovaných ľudí, nemyslíš?

A jediný spôsob, ako to zmeniť, je začať od seba. Ty musíš byť tou zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete. Buď teda na druhých ľudí milý, pretože nikdy nemôžeš vedieť, čím si momentálne prechádzajú.

3. „Budem tiež milý k sebe“

Jeden z najdlhších a najdôležitejších rozhovorov, ktorý budeš kedy viesť, je ten so sebou samým. Myslím ten hlas v tvojej hlave.

Prestaň si preto nahovárať, že si slabý, hlúpy alebo že nie si dosť dobrý! Ak chceš byť sebavedomejší a ak sa chceš cítiť lepšie, musíš sa okamžite prestať zhadzovať pred sebou samým!

nu za jeho súčasný stav na všetkých naokolo, zmeniť sa ti ho asi nepodarí, čo myslíš?!

žovému prasiatku pre malé deti, tak prečo nie tebe?

4. „Budem vítať každú zmenu vo svojom živote“

O zmene píšem vo svojich článkoch často. Činím tak preto, že sa ti snažím ukázať, ako veľmi sú zmeny v našich životoch dôležité. Bez zmeny by nebol progres. Žiaden pokrok.

Pravdepodobne by sme sa nikdy nevyvinuli z jaskynných ľudí, ak by sme neskúšali nové spôsoby, ak by sme sa nesnažili robiť veci inak, ak by sme sa nesnažili zmeniť.

Preto, ak chceš roztiahnuť krídla a začať lietať, musíš sa ZMENIŤ, inak sa nikdy nevykuklíš a navždy zostaneš tou škaredou húsenicou. Nikdy z teba nebude motýľ.

Ja viem, že veľké životné zmeny dokážu naháňať strach, no sám si odpovedz, koľkokrát si sa už podobných zmien obával a koľkokrát sa tvoje najhoršie obavy naplnili? No tak vidíš, nakoniec tie zmeny nie sú také zlé, hm?!

 

5. „Budem myslieť pozitívne a budem optimista“

„Negatívne myšlienky ti nikdy nedajú pozitívny život.“

Ako môžeš mať skvelý život, ak ti v hlave neustále hrá tá negatívna páska. O tom, ako je všetko zlé, o tom, aký je život nefér. Stále dookola. Stále odznova.

Nuž, život nikdy nebude fér. A?

Vždy sa bude diať veľa zlých vecí, tie sa ti nikdy nepodarí zo svojho života úplne vytesnať. No do neba volajúca hlúposť je, ak zabúdaš aj na tie dobré veci iba preto, že sa ti dejú tie zlé.

Každá minca má dve strany. Každý problém má dve východiská. A práve to, aký prístup si zvolíš a to, akú cestu si vyberieš, tak to aj rozhodne o tvojom živote. Či bude smutný a bude stáť za figu alebo to bude jedna perfektná, nezabudnuteľná jazda. Tvoja voľba.

6. „Prevezmem zodpovednosť za svoj život“

Život nie je ťažký. Nie je komplikovaný a tiež nestojí za houby, nech už som to hrozné slovo počul kdekoľvek. Život máš a budeš mať iba taký, akým si ho sám spravíš. Prestaň preto nariekať. Si dospelý človek, tak sa podľa toho správaj.

Je načase začať čeliť skutočnému problému. A to konkrétne tomu, že si celý život utekal pred zodpovednosťou. Pred zodpovednosťou za svoje kroky, pred tou za svoje rozhodnutia.

Je načase postaviť sa tomu ako chlap. Pretože nedokážeš zmeniť to, čomu odmietaš čeliť, zapamätaj si to.

A ak túžiš po tom, zmeniť svoj život, no neprestaneš hádzať vinu za jeho súčasný stav na všetkých naokolo, zmeniť sa ti ho asi nepodarí, čo myslíš?!

7. „Prestanem sa pokúšať kontrolovať všetko a všetkých vo svojom živote“

Najvyšší čas prebrať sa do reality. Nikdy nebudeš mať svoj život plne pod kontrolou. Nikdy nedokážeš ovplyvniť všetky veci, ktoré sa ti v ňom prihodia. Či už tie zlé alebo tie dobré.

No má to aj svetlú stránku. Vždy dokážeš ovplyvniť to, ako sa k danej situácii postavíš. Vždy máš na výber a môžeš vztýčiť svoju hlavu, nevzdať to a bojovať ďalej alebo padnúť na kolená a zostať na nich do konca svojho života. Vždy si môžeš odniesť lekciu namiesto porážky, nezabúdaj.

Pretože nie nadarmo sa vraví, že nech už sa ti v živote prihodí čokoľvek, jediným hendikepom zostáva zlý životný postoj.

8. „Docením krásu každej maličkosti, každého krátkeho momentu“

Život sa skladá z maličkostí, tak prečo ich nedoceniť?! Pretože vždy je niečo, za čo môžeš byť vďačný. Zakaždým sa nájde niečo, nad čím sa môžeš pousmiať.

Pretože najšťastnejší ľudia nie sú tí, ktorí majú všetko, ale naopak tí, ktorí si na ceste za svojimi snami dokážu vychutnať naplno krásy skryté v každom jednom momente, v každej jednej chvíli.

9. „Vždy spravím to, čo je správne a nie to, čo je ľahké“

To, čo je ľahké a jednoduché, nie je vždy to správne a už vôbec to pre teba nemusí byť to najlepšie. Nehľadiac na to, akému problému čelíš, s akou ťažkou situáciou sa musíš vysporiadať, vždy máš na výber medzi ľahkou a tou správnou cestou.

A pamätaj, že nakoniec sú to práve rozhodnutia, ktoré spravíš dnes, ktoré rozhodnú o tvojom osude. Sú to ony, čo rozhodnú o tom, kým sa staneš. Vyber si teda tú cestu, ktorá je pre teba správna, nie tú, ktorá sa v danej chvíli javí ako jednoduchá. Koniec koncov, ide o tvoj život.

10. „Budem rásť na základe výziev v mojom živote“

„Buď zvíťazíš alebo sa poučíš.“

Teda aspoň tak by to malo byť. Pretože, ak chceš v živote skutočne uspieť, „zavesiť to na klinec“ by nemala byť jedna z možností.

Za žiadnych okolností nedovoľ, aby ťa chyby z tvojej minulosti prenasledovali, nedaj boh, aby ťa definovali. Pouč sa z nich. Zober si tú lekciu, ktorá ti bola týmto spôsobom udelená a pohni sa ďalej.

Vedz, že sila, ktorú si z týchto výziev získal, sa ti bude neskôr ešte sakra hodiť!

11. „Svoju silu si uvedomím a použijem ju“

Najčastejším dôvodom, prečo sa ľudia vzdávajú je, pretože si myslia, že sú slabí. Že to nedokážu, že na to nemajú. Niet sa čo diviť v dnešnom svete plnom pochybností, sklamaní a strachu. No ty v sebe tú silu musíš nájsť, iba tak to dokážeš.

Musíš byť dostatočne odvážny na to, aby si začal snívať a dostatočne silný na to, aby si sa pokúsil tie sny si aj splniť. A až keď sa na tú cestu vydáš, až keď sa postavíš čelom výzvam a problémom vo svojom živote, až vtedy zistíš, aký silný suktočne si.

„Si odvážnejší, ako dúfaš, silnejší, ako vyzeráš a múdrejší ako si myslíš.“ – Medvedík Pu z článku 20 Rozprávkových Citátov, Ktoré Ti Pripomenú Ako Žiť.

Tak a ešte mi skús povedať, že keď je toto jasné tomu malému, kreslenému, ružovému prasiatku pre malé deti, tak prečo nie tebe?