Nápoje

 

Limonáda z púpavového kvetu

Do 1/4 pohára dáme púpavový sirup, pridáme 1 lyžičku citrónovej šťavy, dolejeme chladnou sódou alebo minerálkou, pridáme ľad a podávame.

Púpavový sirup:  400 hlavičiek púpavového kvetu dáme do 2 l vody a varíme 1 až 1 a 1/2 hodiny. Potom precedíme cez sitko a šťavu dobre vytlačíme. Do precedenej šťavy dáme 1 1/2 kg cukru a varíme 1 hodinu. Horúci sirup nalejeme do vyvarených fliaš, do každej fľaše dáme 1 lyžičku koňaku, zazátkujeme a odložíme do chladu. Zo sirupu môžme pripraviť aj med - varíme ho asi 2 hodiny, potom primiešame šťavu z 2 citrónov a odložíme do chladu.

 

Šípková limonáda

100g cukru, 1 citrón, 100g sušených šípok, 1 l vody.

Šípky dáme do vody, varíme asi 10 minút a odvar scedíme. Polovicu cukru upálime do zlata, zalejeme odvarom, pridáme zvyšný cukor, necháme vychladnúť a do studeného zamiešame precedenú citrónovú šťavu.

 

Šodó

 Do nádoby z nehrdzavejúcej ocele s okrúhlym dnom dáme biele víno (2dl/2osoby), 80g kryštálového cukru, 2 vajcia a šľaháme nad parou, až kým nezačne hustnúť, ešte chvíľku šľaháme a potom nalejeme do pohárov. Podávame s piškótami.

 

Jahodová limonáda

100g jahôd, 1 lyžica práškového cukru, 1 lyžica citrónového sirupu, minerálka, ľad.

jahody premiešame s cukrom a necháme postáť v chladničke, kým nepustia šťavu. Občas premiešame. Potom ich pokvapkáme sirupom, dáme do pohárov, pridáme ľad a doplníme minerálkou.