Ako žiť s problémami:D

Všetci máme nejaké problémy. Sám život ich prináša. Každý deň začíname s problémami zo včerajška a pridávame k nim každý deň nové a pýtame sa: "prečo práve ja?"

Človek znesie len určitú mieru starostí, a potom sa jednoducho zloží. Všetci sa však nezrútime rovnako. Niektorí psychicky, iný telesne - vredy, infarkt...Ďalší si ničia svoje domovy a rodiny manželskými neverami, alkoholizmom a grobianstvom. Ostatní sa stiahnu do seba, alebo sa postavia do sebaobrannej pozície, sú plní nenávisti a hádok, nazlostení na celý svet, zatrpknutí voči všetkým a všetkému. A to všetko preto, že majú problémy.

 

Problémy sa dajú rozdeliť do 3 hlavných skupín:

 • na tie, ktoré ohrozujú našu bezpečnosť a nevidíme z nich východisko
 • na tie, ktoré môžu byť príležitosťou k formovaniu našej osobnosti, prinášajú skúsenosti, napomáhajú nášmu rastu a posilňujú našu spôsobilosť prekonávať nové problémy
 • na tie, ktoré sú pre nás vlastne prednosťou

Ak sme priam pohltení starosťami, nie je práve ľahké tešiť sa možnostiam alebo prednostiam, ktoré prinášajú. Treba však udržať hlavu nad vodou až do toho času, kým nebudeme schopní zmeniť svoj pohľad na ne. Takáto premena myslenia sa neudeje cez noc, ale dôležité je, že je vôbec možná.

Ľudia sú stvorení ako agresívne bytosti s neutíchajúcou zvedavosťou a nenásytnosťou pre objavovanie všetkého nového. Preto sa dostávame do mnohých problémov, zvlášť, kým sme mladí. Preto máme i toľko energie.

 

Život nie je jednoduchý. Riešenie problémov spočíva v zmene náhľadu: to, čo sme predtým považovali za hrozbu, považujeme za príležitosť.

Na problémy reagujeme podľa vlastnej voľby, zakladajúcej sa na hodnotovej orientácii a presvedčeniach, ktoré máme.

Náš život sa stane tým, čo si z neho urobíme. Niektorí z nás ho držia pevne v rukách a formujú podľa svojich predstáv. Iní dovoľujú ľuďom okolo seba, aby sa zmocnili ich života a formovali ho podľa ich predstáv.

Je to jednoduché: život sa k nám správa tak dobre, ako veríme, že sa správať bude, alebo ako veríme, že sa správa.

Treba si uvedomiť, ako často sme rozladení a nešťastní, pretože nám chýba uspokojenie našich nárokov. Musíme si stále pripomínať, že nikto nám nikdy nesľúbil, že dostaneme všetko, čo si zažiadame.

Ľudia si nás budú vážiť len vtedy, keď si my budeme vážiť sami seba. Nemáme právo na nič od nikoho. Musíme si najprv získať ich úctu, zaslúžiť si ich oddanosť. Musíme im vyjsť v ústrety ak chceme, aby vyšli v ústrety oni nám.

Ľuďom sa stávajú hrozné a nezaslúžené veci. Niekedy bývame obeťami cudzej zlomyseľnosti a krutosti. také veci sa stávajú niekomu až pričasto. Ale aj uprostred vlastných nezavinených životných ťažkostí sa niektoí ľudia dokážu zoceliť a tešiť sa zo života. Iní sa zosypú, zatrpknú od úderov uštedrených v minulosti.

Ak vidíme v problémoch iba hrozbu, potom nenájdeme v ňom nič viac. Pokúšame sa ho obísť, preraziť ním, preskočiť ho. Môžeme zlyhať, no môžeme aj vyhrať. Ak vyhráme, máme chvíľu pocit víťazstva a potom sa začneme pripravovať na zdolanie ďalšieho hroziaceho problému. Život je séria problémov, ktorými sa prehrýzame, sústavne sa nimi zaoberáme, až kým sa nám neminie energia a neskončíme svoju pozemskú púť.

Vôkol nás je množstvo príležitostí. Objavujeme, že náš život môže mať úel a zmysel.

Akonáhle lepšie zvládneme problémy, ktoré si sami spôsobujeme, začnú sa nám ponúkať príležitosti aj v iných smeroch, nebudeme už všetok čas mrhať vzdorovaním ranám osudu a plačom, ale budeme mať možnosť porozhliadnuť sa okolo. Budeme vidieť všetky dobré a dostupné príležitosti i ľudí, s ktorými sa môžeme spriateliť, miesta, kam môžeme ísť, skúsenosti, ktoré môžeme získať. Osoby potrebujúce pomoc. Objavíme celkom nový, vyhovujúci životný štýl, plný očakávaní a úspechov. Môźeme začať pracovať na budovaní nášho života, namiesto stáleho boja o prežitie.

30 hlavných príčin neúspechu

1) Nepriaznivé zdedené vlastnosti

Určite ste sa stretli s ľuďmi, ktorí boli extrémne bohatí, no neoplývali žiadnou extrémnou inteligenciou, a napriek tomu uspeli. A možno vie o nich i celý svet.  Zatiaľ, čo vy ste študovaní, pocitví a netušíte, ako sa im to mohlo podariť. Jednoducho našli riešenie: Využili vzdelanie iných. Ľudia, ktorí sa narodili s deficitom inteligencie môžu preto, aby uspeli, urobiť iba jednu vec: Obklopiť sa skupinou majstrov, teda ľuďmi, ktorí sú odborníci.

 

2) Absencia konkrétneho cieľa

Človek, ktorý nemá jasný konkrétny cieľ uspieť nemôže.

Hill tvrdí, že až 98 zo 100 ľudí žije presne takto – bez konkrétneho cieľa. Idete študovať niečo a neviete, čo chcete robiť potom? Vyštudujete a neviete, na akú pozíciu presne chcete ísť? OBROVSKÁ CHYBA! Musíte mať jasnú predstavu, čo a v akej firme budete robiť. Inak sa vaše zručnosti a vedomosti nemôžu vyvíjať tak, aby ste ich vedeli neskôr použiť.

 

3) Nedostatok ambícií povzniesť sa nad priemer

Podľa Hilla neexistuje nádej pre človeka, ktorý nemá ambíciu dostať sa vyššie ako ostatní a hlavne nechce pre to nič obetovať.

 

4) Nedostatok vzdelania

Táto nevýhoda sa dá veľmi ľahko vyriešiť. Napoleon hovorí, že najvzdelanejší ľudia sú aj tak podľa neho tí, ktorí sa vzdelávali sami. Univerzitný diplom na vyššie ciele nestačí. Vzdelanie nie sú naučené vedomosti, ale NEUSTÁLE APLIKOVANÉ vedomosti. Aj zamestnávatelia vás budú platiť len za to, ČO VĎAKA SVOJIM VEDOMOSTIAM VIETE UROBIŤ a nie za to, čo teoreticky viete.

 

5) Nedostatok disciplíny

Disciplínu získate iba sebaovládaním. Žiadna skratka neexistuje. Pred tým ako môžete začať kontrolovať iných, musíte zvládať seba samého. Získavanie sebaovládania je tou najťažšou úlohou, aká vám stojí v ceste.

6) Zlé zdravie

Pamätajte, že nikto nemôže dosiahnuť veľký úspech, ak nie je v plnom zdraví. A väčšina chorôb je iba nedostatkom dobrej sebadisciplíny.

Toto sú niektoré z nich: prejedanie nezdravými jedlami, zlé myšlienkové návyky, negatívne rozmýšľanie, málo pohybu, ....

 

7) Nepriaznivý vplyv prostredia v detstve

Anglické porekadlo hovorí, že „ako vetvičku ohnú, tak porastie strom“. Aké vzory ste pozorovali v detstve, tak sa môžete uberať i vy. Ak boli vaši rodičia naučení kradnúť či brať úplatky, rovnako budete s veľkou pravdepodobnosťou rozmýšľať vy.

 

8) Váhanie

Patrí medzi najčastejšie prekážky, aby ľudia uspeli. Väčšina z nás prežije život bez markantného úspechu, lebo čakáme na tú správnu chvíľu, šancu. Mnohí ľudia však nevedia to najpodstatnejšie: Ten čas  nikdy nepríde. Musíte začať tam, kde sa nachádzate a len s tým, čo máte. Spomeňte si na mnohých známych ľudí, ktorí vybudovali svoje veľké silné firmy prakticky z nuly ako Steve Jobs ( Apple ), Jeff Bazos ( Amazon ) či obchodník a investor Warren Buffett.

 

9) Nedostatok vytrvalosti

Takmer všetci sme úžasní v prinášaní nápadov, manažovaní vecí či kritizovaní toho, čo už existuje. No majte na pamäti, že len mizivé percento ľudí je schopné svoje myšlienky reálne uskutočňovať. Pustiť sa do práce a navyše v nej i vytrvať až do samého konca. Len ten, kto vytrvá, dočká sa slávy.

 

10) Nepríjemná osobnosť

Úspech je možný dosiahnuť vďaka MOCI. A moc nadobudneme iba vďaka spoločnému úsiliu s inými ľuďmi. Moc môžeme získať prirodzene iba tým, že si získame rešpekt iných a to si vyžaduje osobnosť, ktorú majú ľudia radi a vážia si ju.

 

11) Nedostatok kontrolovanej sexuálnej túžby

Sexuálna energia je vraj najmocnejšia zo všetkých podnetov, ktoré vedú ľudí k činom. Mali by ste ju však kontrolovať a transformovať  do iných oblastí života.

 

12) Nekontrolovaná túžba dostať niečo za nič

Tento princíp nikdy nefungoval a nikdy fungovať nebude. Dostať NIEČO ZA NIČ proste neexistuje. V histórii nájdete kopec príkladov, ktoré túto skutočnosť len potvrdzujú. Možno ste si nedávno oživli svoje spomienky na kolaps burzy na Wall Street prostredníctvom úspešného filmu s Leonadrom Di Capriom Vlk z Wall Street. I v tomto prípade sa potvrdilo, že tento princíp jednoducho nefunguje.

 

13) Absencia schopnosti rýchleho rozhodovania

Úspešní ľudia sa rozhodujú veľmi rýchlo a menia svoje rozhodnutia veľmi pomaly.

Nerozhodnosť a váhavosť bývajú nerozlučnou dvojicou. Ak máte jednu z nich, zväčša máte i druhú. Tento pár musíte zlikvidovať skôr, ako oni zlikvidujú vás.

 

14) Jeden alebo viac zo základných fantómov strachu

Fantómov strachu sa musíte zbaviť, ak chcete robiť veci efektívne. Zväzujú vám ruky.

 

15) Zlý výber partnera v manželstve

Manželský alebo partnerský zväzok vás privádza do veľmi úzkeho dennodenného kontaktu. Ak si vyberiete k sebe nesprávneho partnera, zničí nielen vaše súkromie, ale i kariéru. Vaše ambície sa vplyvom nesprávneho partnera rozplynú tak, že si to ani neuvedomíte.

 

16) Prílišná opatrnosť

Ak neriskujete, vždy musíte akceptovať len zvyšky, čo zostali po iných. Na to sa pripravte.

Prílišná opatrnosť vás paralyzuje rovnako ako žiadna opatrnosť. Vyberte si zlatý stred.

 

17) Nesprávny výber zamestnávateľa

Doba je ťažká a človek je dnes rád, že má prácu. No i napriek tomu by ste mali hľadať medzi tými najschopnejšími a najlepšími  menami. I štart v pracovnom živote môže vaše životné smerovanie a kariéru veľmi ovplyvniť. Ak si vyberiete firmu s ľuďmi, ku ktorým môžete vzhliadať a mnohé sa  pracovne i ľudsky naučiť, máte vyhraté. Vyberte si zamestnávateľa, ktorý je hodný napodobňovania!

 

18) Poverčivosť a zaujatosť

Poverčiví a zaujatí ľudia sú takí, čo sa boja. Úspešní ľudia sa neboja ničoho a majú oči otvorené.

 

19) Nesprávny výber zamestnania

Tu by som apelovala hlavne na mladých ľudí. Dôkladne sa zaoberajte tým, čo chcete ísť študovať. Nepodceňujte toto životné rozhodnutie, pretože ak si vyberiete povolanie, ktoré nemáte radi, neuspejete. Nikto nemôže uspieť v niečom, čo nemá rád.

 

20) Nedostatok koncentrovaného úsilia

„Majster všetkých remesiel“ je málokedy v niektorom z nich skutočne dobrý. Sústreďte sa na konkrétny hlavný cieľ. Sústreďte sa na niečo, v čom budete výnimoční.

 

21) Neselektívne míňanie peňazí

Márnotratníci vždy stoja jednou nohou v chudobe. Ak chcete byť úspešní, musíte sa naučiť peniaze šetriť. Z každého svojho príjmu by ste mali byť schopní určité percento odložiť.

Peniaze vám budú dodávať odvahu. Ten, kto ich nemá sa musí uspokojiť s tým, čo mu ponúknu.

 

22) Nedostatok nadšenia

Ak nemáte nadšenie vy sami, nemôžete presvedčiť ostatných. Nadšenie je nákazlivé, a preto ak ho máte, budete mať dvere otvorené všade, kde sa vyberiete.

 

23) Neznášanlivosť

Neznášanlivý človek sa len výnimočne môže dostať hore.

 

24) Nestriedmosť

Tie najnebezpečnejšie formy súvisia s prejedaním, pitím a prehnanou sexuálnou aktivitou.

Preháňanie ktorejkoľvek z nich vám neprinesie úspech, ale iba veľké sklamanie.

 

25) Neschopnosť spolupráce s inými

Tento nedostatok vás doslova diskvalifikuje ešte pred súťažou o získanie svojho životného úspechu. Ak nebudete schopní spolupracovať s inými, nemáte pre iných hodnotu.

 

26) Disponovanie mocou, ktorú človek nezískal vlastným pričinením

Do tejto skupiny hlavne patria synovia a dcéry bohatých ľudí a ľudia, čo sa dostali k peniazom, ktoré nezarobili oni sami. Do rúk dostali moc, ktorá im nepatrí. Hovorí sa, že RÝCHLE ZBOHATNUTIE JE NEBEZPEČNEJŠIE NEŽ CHUDOBA.

 

27) Zámerná neúprimnosť

Človek, ktorý je neúprimný zámerne a spôsobuje iným škodu, nemá nádej na úspech. Jeho negatívne skutky ho dostihnú a ich následky budú bolestivejšie ako by predpokladal.

 

28) Egoizmus a namyslenosť

Toto sú výstražné svetlá, ktoré vzďaľujú ľudí od úspechu. Na kohokoľvek pôsobia odpudivo a nikto si s egoistickými ľuďmi nedokáže budovať potrebné dôverné vzťahy.

 

29) Hádanie namiesto myslenia

Ľudia sú leniví na to, aby vyhľadávali dôležité fakty, lebo je to pracné. Radšej sa rozhodujú na základe domnienok a špekulácií. Takéto rozhodovanie ich však nemôže priviesť k cieľu, ktorý si predstavujú.

 

30) Nedostatok financií

Ide o veľmi častú príčinu zlyhania nováčikov v podnikaní. Nedostatok financií, ktoré pokryjú ich omyly a prenesú ich cez ťažšie obdobia, aby získali dôležitú REPUTÁCIU býva častou príčinou neúspechu, pretože sa vzdajú skôr ako im úspech otvorí dvere.

 

V týchto príčinách neúspechu nájdete možno i viacero príčin, ktoré obmedzujú váš rast, vaše víťazstvá a životnú pohodu. No žiadna z nich nie je trvalá a každý má šancu na sebe pracovať. Ideálne, ak nájdete niekoho, kto sa vie na vás objektívne pozrieť a všetky vaše negatíva, ktoré bránia vášmu úspechu dá na papier. Aj jedno z najstarších prikázaní hovorí: "Poznaj sám seba," až potom môžeš napredovať. Mnohí tvrdia, že „peniaze sú zlé a kazia charakter“. Nie je to pravda. Peniaze sú zlé až vtedy, ak ich začnete míňať na nesprávne veci. Ak sa pokúsite získať v živote veľké bohatstvo a podarí sa vám to, môžete ho investovať do mnohých ušľachtilých vecí či aktivít. Môžete pomôcť rozvoju spoločnosti a tým, ktorí neboli tak silní ako vy. Je len na vás, na čo v živote použijete svoju silu a schopnosti, ktoré vám boli dané. Good luck!Wink

20 vecí, ktoré by sme mali hovoriť častejšie

www.youtube.com/watch?v=vtNhcWvh-KI

Každý deň stretnúť človeka

Určite sa už aj vám stalo,  že ste prišli ráno na autobusovú zastávku a hoci ste sa aj pozdravili, ledva vám odzdravilo pár ľudí. A možno iba jeden, aj to znechutene. Inokedy ste možno boli svedkami toho, ako dospelých nepozdravili deti. Alebo dvaja ľudia len tak sedeli v reštaurácii oproti sebe a nemali si čo povedať.Možno sme často aj zbytočne ponorení iba do svojho sveta, bojíme sa z neho vystúpiť, usmiať sa, povedať pár slov alebo sa len s radosťou pozdraviť. 
1. Úprimne podporujme iných

Ľudia by svoje vedomosti, schopnosti a dary nemali používať proti sebe, ale vzájomne si ich odovzdávať, a tak si spríjemňovať život. Toto je jedna z najkrajších výziev pre človeka ako najvyššieho tvora. Veľkosť človeka totiž spočíva práve v tom, že vie správne využívať svoju silu, múdrosť a dobro. A tiež to, že dokáže byť múdrym sprievodcom druhých  na ich ceste.

2. Snažme sa sústreďovať svoju pozornosť na druhých

Vo vzťahoch si ľudia najviac vážia pozornosť. Neexistuje nič krajšie, keď v dnešnom uponáhľanom svete dokážeme pri niekom len tak sedieť, počúvať ho, vnímať očami i srdcom, a to bez pozerania sa na hodinky a mobil. Je krásne  len tak sedieť bez zapnutého televízora a počítača. Pozornosť je nádherné gesto a vôbec nič nestojí. V týchto vzácnych chvíľach má človek silu zahojiť staré rany, ukázať novú cestu, podporiť v novom raste, dať nádej. Stačí malá láskavosť a človek  človeku dokáže vdýchnuť novú energiu.

3. Všímajme si ľudí, ktorí nám ukazujú slobodu

Dnes veľa ľudí akoby nežilo svoj vlastný život, ale plní predstavy, sny a túžby iných. Jednoducho si na tento spôsob života zvykli. Už ani nepremýšľajú nad inými možnosťami. Ak stretneme človeka, ktorý nás podporuje v tom, aby sme boli sami sebou, poďakujme mu. Nie, nie je zvláštny, len nám možno chce ukázať, že existujú aj lepšie cesty, po ktorých môžeme kráčať. Samozrejme, zase si môžeme vybrať. Ani v tomto prípade ho vôbec nemusíme počúvať a ani poslúchať. Takýto človek nám len chcel naznačiť, že máme aj  inú možnosť a možno ani nie je taká nereálna. Takýto človek nás len chce vyprovokovať k tomu, aby sme ostatným ukázali, akí sme vo svojom jadre jedineční a úžasní.

 

4. Prijímajte cudzie omyly

Je úplne prirodzené, keď nesúhlasíme s inými názormi a činmi. Ale na druhej strane by sme nemali zneucťovať niekoho len preto, že  kráča k svojmu cieľu inou cestou, ako je tá naša, že sa nám nepáčia jeho názory. Celý život by sme sa mali učiť tolerancii. Niekedy je to síce ťažké, lebo musíme prekonať vlastnú hrdosť a pýchu, ale práve toto víťazstvo nad sebou nám pomáha v tom, aby sme sa stávali láskavými a príjemnými ľuďmi. Naše vzťahy by nemali byť vzájomnými súbojmi o pravdu, ale mierovými lúkami, na ktorých rastie tolerancia, srdečnosť, pomoc a útecha.

 

5. Inšpirujme druhých

Mnohí ľudia už prišli na to, že hlavne ľudia nespokojní sami so sebou odčerpávajú energiu iným a demotivujú ich. Väčším umením je však ostatných inšpirovať a motivovať. To sa nám však podarí len vtedy, keď sa nenecháme ovplyvňovať negatívnym správaním okolo nás. Je to niekedy naozaj náročné, keď sa negativita rozlieva všade okolo, ale pokúsme sa usmievať, oceňovať a podporovať ľudí okolo seba.

 

6. Chváľme

Dnes je veľmi prirodzené závidieť, ohovárať, klebetiť, nenávidieť. Potrebujeme veľkú silu na to, aby sme verejne uznali, akí úžasní, múdri a láskaví ľudia nás obklopujú. Realita je totiž taká, že ľudia na našu pochvalu nikdy nezabudnú. Možno si to ani neuvedomujeme, ale niekedy práve vhodne vyslovená pochvala môže úplne zmeniť život človeka. Hovorí sa, že chváliť by sme mali na verejnosti a trestať v súkromí. Skúsme si to uvedomiť a v živote aj využívať. Človek, ktorý túži byť posilou pre iných, nikdy nikoho nezosmiešňuje na verejnosti aj keď na to má veľa dôvodov.

 

7. Buďme súcitní

Mnohí ľudia sa niekedy správajú zle a agresívne len preto, lebo sa dostali do ťažkej situácie, ovládajú ich emócie a oni zrazu nevedia, čo s nimi. Ak sa v tej chvíli náhodou ocitneme pri nich, často si to práve my zlizneme na vlastnej koži aj napriek tomu, že s ich problémom nemáme nič spoločné. Mali sme smolu, že sme sa ocitli v blízkosti a stali sme sa terčom odreagovania. Nastáva trápna situácia. Keď sa dotyčný človek upokojí, uvedomí si, že reagoval nesprávne. Psychológovia tvrdia, že aj v takýchto situáciách sa dá adekvátne reagovať. Keď je niekto na nás zlý, je dobré upriamiť svoj pohľad niekde inde. Nemali by sme jeho zúrivé výlevy počúvať. Keď zlosť človeka prejde, mali by sme s ním jednať tak, ako by sa nič nestalo. Je to síce náročné, ale odborníci tvrdia, že zachovať si tvár a neskôr nepripomínať druhým ich predchádzajúcu ťažkú chvíľu, dokážu len najláskavejší a najrozumnejší ľudia.

Pokúsme sa teda byť ľuďmi z Kostrovej básne a začnime sa prví usmievať, komunikovať, zdraviť, odpúšťať, inšpirovať, chváliť, stávať sa pre iných človekom s veľkým Č. Dobro, radosť a nádej, ktorú venujeme iným, sa nám určite stonásobne vráti.  Pokúsme sa už dnes stať ľuďmi, ktorých vlastné srdce bije v iných ľuďoch.

Buď sám sebou

Ako často napodobňujeme niekoho, o kom si myslíme, že sa pred ním nesmieme zhodiť? Koľko nezmyselných vecí robia ľudia len preto, aby sa podobali niekomu významnému? A koľko dobrých skutkov konajú mnohí len preto, aby ich ľudia videli?

Musíme byť veľmi smelí, aby sme sa odvážili byť samými sebou.

Delacroix

V každom z nás sa od narodenia rozvíja ruža, ktorá rastie uprostred tŕňov našich nedostatkoMnohí pri pohľade na seba vidia len tŕne - vlastné chyby. Myslíme si, že nič dobré nedokážeme a sme z toho zúfalí. Zabúdame poievať dobro, ktoré je v nás. Môže sa stať, že si preto svoje schopnosti ani nikdy neuvedomíme.

Jedným z najväčších darov, aký môžeme mať, je schopnosť prekonať tŕňovú minulosť a objaviť ružu v sebe aj v druhých. Len láska vidí napriek chybám šľachetnosť toho druhého. Ak iných upozorníme na ruže v nich, zvíťazia nad svojimi tŕňmi a po čase rozkvitnú do nádherného, plného kvetu.

Vonkajšia krása je o to cennejšia, o čo viac vnútornej krásy skrýva.

W. Shakespeare

Veľmi dôležitá v živote je chť do života a viera vo vlastné schopnosti.

Keď si niekedy zúfaš a máš pocit, že nič neznamenáš, nezabudni si pripomenúť, čo dobré sa ti už podarilo. neboj sa mať zdravé sebavedomie a nezabudni, že tvoja hodnota nespočíva v tom, čo si o tebe myslia iní, alebo v tom, ako sa momentálne cítiš.

Sebadôvera je prameňom dôvery k ostatným.

F. La Rochefoucauld

Menšie ciele, ktoré si dávaš každý deň, môžeš dosiahnuť len vtedy, keď nadobudneš vlastnosti ako sú vytrvalosť, odvaha, húževnatosť a statočnosť.

Absolútna hodnota človeka je v mozgu. Skutočná cena v charaktere.

I. Fontana

 

 • Len ten, kto sa nevzdáva a vydrží až do konca, dosiahne cieľ.
 • Úspech dosiahneš preto, že svoju vôľu a vieru spojíš s neuveriteľnou trpezlivosťou.

 

Človek poznáva sám seba, keď zápasí s prekážkami.

A. de Saint - Exupéry

 

Človek získva silu, skúsenosť a sebadôveru každým zážitkom, v ktorom sa musí pozrieť strachu do tváre....KEď musí urobiť to, čo urobiť nedokáže.

E. Rooseveltová

 

 • Vždy, keď sa pozrieš na tvoje ruky, spomeň si, že si jedinečný. Nikto iný nevyzerá ako ty. Tvoj úsmev a tvoje oči sú jedinečné. Nikto iný nemyslí a necíti tak, ako ty. Si jedinečný - nikde na celom svete nežije rovnaký človek.

Ak si vážia ľudia sami seba, obyčajne si vážia aj svojich blížnych.

Smiles 

 • Keď rešpektuješ hlas svedomia, naozaj sa môže stať tvojim najlepším priateľom, ktorý ťa uchráni od mohých sklamaní. Ak však pôjdeš vedome proti nemu, nedá ti pokojne spať.
Nič nie je také ťažké, ako nepodvádzať samého seba.
 
L. Wittgenstejn
 
 • Ostať osamotený so svojim názorom, ale v zhode so svojim svedomím, je naozaj ťažké.
 • Pravda nemusí byť vždy na strane väčšiny. Ale pozor! Sú situácie, keď to, že máme iný názor, ešte nemusí znamenať, že máme pravdu!
Niektorí ľudia vedia opravovať len cudzie názory, nie však vlastné.
 
J. Paul
 • Nie je ľahké ospravedlniť sa
 • Nie je ľahké poučiť sa z chýb
 • Nie je ľahké začať znovu
 • Nie je ľahké odpustiť a zabudnúť
 • Nie je ľahké byť nesebeckým
 • Nie je ľahké najprv rozmýšľať, až potom konať
 • Nie je ľahké nechať si poradiť
 • Nie je ľahké vybočiť z vychodenej koľaje
 • Nie je ľahké priznať si chybu
 • Nie je ľahké byť dôsledný v maličkostiach
 • Nie je ľahké znášať výsmech
 • Nie je ľahké ovládať svoju náladu
 • Nie je ľahké byť štedrý
 • Nie je ľahké vziať na seba vinu
 • Nie je ľahké neprestať sa snažiť
 • Nie je ľahké byť ohľaduplný
 • Nie je ľahké vyhnúť sa chybám
 • Nie je ľahké zvládnuť úspech, ale vždy sa to vyplatí
Dobrota je vlastne veľmi jednoduchá. Byť vždy pre iných, nikdy nehľadať seba:-)
 
Dag Hammarskjold
 
Nežije ten, kto nežije pre niekoho alebo pre niečo.
 
Robert Walser
 
Všetky udalosti nášho života sú materiálom, z ktorého môžeme postaviť, čokoľvek budeme chcieť.
 
Novalis
 
Len ten, kto vie niesť porážky, vie niesť aj úspechy.
 
Karel Čapek
 
Všetci skutočne veľkí ľudia sú skromní.
 
Gotthold Ephraim Lessing
 
Vyžaduje si to odvahu
 • žiť vždy podľa svojho presvedčenia
 • žiť čestne podľa vlastných prostriedkov
 • zapojiť sa do rozhovoru, pritom však zostať ticho a nevysloviť pred inými žiadne slovo na vlastnú obhajobu, ak by som ním mal ublížiť niekomu inému